Choć kontakty z hiring managerami na początku swojej pracy w rekrutacji mogą się wydawać stresujące, to nie ma bardziej stresującej rzeczy niż bycie gospodarzem właściwej rozmowy rekrutacyjnej z kandydatem.

Kiedy zaczynałam swoją pracę miałam przed sobą mnóstwo wyzwań. Profesjonalne poprowadzenie spotkania, bezbłędne przedstawienie menadżera z nazwiska i stanowiska, poukładanie rozmowy w jakąś strukturę, aby nie przerywać sobie z menadżerem i aby nie liczyć na to, że menadżer coś powie i odwrotnie. Każda rozmowa przyprawiała mnie o ból głowy.

Z czasem wypracowałam sobie jednak model, który spowodował, że na rozmowę rekrutacyjną szłam „z biegu”. Oczywiście nie dosłownie. Nie znaczy to, że nie przygotowywałam się wcześniej do spotkania, ale nie potrzebowałam już gorączkowo myśleć o tym o co zapytam, jak poprowadzę spotkanie, o co zapyta mnie kandydat itp. Tym rozwiązaniem dzielę się dzisiejszym artykule, który zwraca uwagę na najważniejsze i podstawowe etapy rozmowy rekrutacyjnej.

#1 WSTĘP

Na samym początku najważniejszą kwestią jest wstęp. Od kiedy zaczęłam stosować gotowy standard rozpoczęcia każdej rozmowy, wprawiała mnie ona w dalszy „mechanizm” spotkania i wszystko działo się zgodnie z moim planem.

Warto wspomnieć, że ta część ma też dużą wartość dla samego kandydata. To właśnie w tym momencie informuję go jak będzie wyglądało spotkanie, co się po kolei zadzieje i jakie będą dalsze kroki całego procesu rekrutacyjnego. 

#2 PYTANIA REKRUTACYJNE

Oczywiście na rekrutacji spotykamy się po to, aby sprawdzić czy dany kandydat pasuje do naszego profilu. A żeby to zrobić, najlepiej po prostu zapytać o te kwestie, które pozwolą to dopasowanie zbadać. 

Warto zatem odrobić wcześniej zadanie domowe i przygotować razem z hiring managerem taki profil idealnego kandydata. To pozwala bardzo dobrze zaprojektować pytania rekrutacyjne.

Zanim jednak zadaję te pytania właściwe, ściśle związane z kompetencjami, zawsze chcę się dowiedzieć od kandydata bardziej ogólnych rzeczy, które również wpływają na moją ocenę czy dana osoba pasuje do organizacji pod kątem jej wartości czy kultury organizacyjnej. Pytam tutaj najczęściej o kwestie motywacji, planów, ambicji i o zdobyte doświadczenie, które kandydat będzie mógł wykorzystać na danym stanowisku.

#3 PRÓBKA PRACY

Nie na każdym stanowisku jest to potrzebne, ale jeśli to możliwe staram się stosować taką próbkę pracy, aby obraz o kandydacie nie wynikał tylko z tego, co mówi, ale również z tego co i jak robi w konkretnej sytuacji, oczywiście zbliżonej do tej, która może go spotkać, ale opartej o jego doświadczenie.

Na przykład przy odgrywaniu „scenki” sprzedażowej, ważne jest, aby dana osoba mogła sprzedawać produkty lub usługi, które dobrze zna. Jeśli wrzucisz tutaj zadanie związane z produktami Twojej firmy, kandydat może bardziej skupić się na poznaniu samych produktów w krótką chwilę czasu na przygotowanie, niż na etapach rozmowy sprzedażowej.

#4 OPIS STANOWISKA

Większość czasu na rozmowie rekrutacyjnej poświęcamy temu, aby dobrze poznać kandydata. Nie możemy zapominać, że kandydat również chce poznać ewentualnego przyszłego pracodawcę, dlatego ważne jest, aby poświęcić odpowiednio dużo czasu na opis tego, jakie zadania wykonuje pracownik na tym stanowisku, jak wygląda typowy dzień pracy, jakie są podstawowe warunku zatrudnienia.

I to co najważniejsze – przestrzeń na pytania kandydata. Nie pomijaj tego kroku i nie pośpieszaj kandydata. Z jednej strony świadczy to o szacunku do drugiej osoby, a z drugiej strony, to ważne, aby w rekrutacji dopasować się obustronnie. Przyznasz, że i tak większość czasu to Ty realizujesz w tym spotkaniu swoje cele. Warto zadbać zatem również o cele drugiej strony i dać na to przestrzeń kandydatowi.

#5 ZAKOŃCZENIE

To nic innego jak krótkie podsumowanie najważniejszych ustaleń, szczególnie tych związanych z kolejnymi krokami całego procesu rekrutacyjnego i terminu przekazania informacji zwrotnej. Ja w tym miejscu zawsze bardzo dziękuję za spotkanie i z uśmiechem na twarzy żegnam kandydata. Co ciekawe nigdy nie mówię „do widzenia”, bo nie wiem, czy z danym kandydatem jeszcze spotkam się dalej, dlatego zwykle życzę na koniec miłego dnia.


To według mnie najważniejsze etapy rozmowy rekrutacyjnej. W spotkaniach, które sama prowadzę zwracam jeszcze uwagę na typy pytań i moment ich zadania, które również strukturyzują całą rozmowę. Bardziej szczegółowo rozwijam temat w moim kursie online w lekcji poświęconej właśnie samej rozmowie.

Baner reklamowy modułu kursu online "Jak przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną?"