Stres – to już tak powszechne słowo, że nikt nie traktuje go jako coś wyjątkowego. Stres w pracy był, jest i będzie i nie da się go uniknąć. Ale czy na prawdę stres musi być nieodłącznym elementem naszej pracy?

Kiedy się stresujemy?

9 najczęstszych przyczyn stresu w pracy rekrutera.

Zaczynając pracę w rekrutacji, nie trudno o silną dawkę stresu. Z jednej strony wszystko jest dla nas nowe: nowe miejsce pracy, nowi ludzie, nowe zasady i normy i jeszcze wiele innych nowych rzeczy. Niepotrzebnie jednak w wielu organizacjach początkującym rekrut erom dokłada się dodatkowe czynniki, których w prosty sposób można uniknąć. Co zatem powoduje, że jako rekruterki stresujemy się w naszej nowej roli?

#1 Zlecenie rekrutacji przez menadżera

O co powinnam zapytać? Czego się dowiedzieć? Jak mam mu powiedzieć, że to powinny być inaczej? 

#2 Selekcja CV

Na co mam zwracać uwagę? Po czym poznam, że ten kandydat to właśnie ten, którego szukam? Jak mam wybrać najlepszych? Skąd mam wiedzieć których kandydatów wysłać menadżerowi, przecież tutaj w CV nie ma tych rzeczy, o których rozmawialiśmy? A jak powie, że w ogóle nie tego szuka?

#3 Telefon do kandydata

Co mam mu powiedzieć? A jak mnie zapyta o szczegóły? A jak nie będę znała odpowiedzi na pytanie? Co jeśli powiem coś nie tak? I jak w ogóle mam zgrać te kalendarze wszystkich osób?

#4 Prowadzenie spotkania

O co mam zapytać tego kandydata? Jak podzielić spotkanie? Co jak zapomnę o co miałam zapytać? Co powinno po kolei się pojawić? Czy zaproponować wodę czy nie? Jak długo mam prowadzić to spotkanie? 

#5 Zadawanie pytań

Kończą mi się pytania, o czym jeszcze rozmawiać? Czy mogę zadać to pytanie, czy to raczej nie na miejscu? Czy to ja powinnam o wszystko pytać, czy menadżer też ma się włączyć? A co z odpowiedzią na pytania kandydata? Kto ich udziela?

#6 Notatki

Nie zdążyłam jeszcze zapisać co mówił, a już muszę znowu pytać. O co pytać teraz? Pisać hasła czy wszystkie jego wypowiedzi? Nie mam już miejsca na tym CV, gdzie mam to zapisać?

#7 Informacje o stanowisku

Jak menadżer nie odpowie, to ja nie wiem. Jak mogę powiedzieć, że nie wiem. Co jeśli kandydat dopyta o zespół? Ile osób pracuje w tym zespole? Jak się tam pracuje? 

#8 Podjęcie decyzji

Co ja mam wielce do powiedzenia, i tak mnie ten menadżer nie słucha. Kto by się liczył z moim zdaniem na początku mojej pracy? Jak mam powiedzieć menadżerowi, że ten kandydat nie jest ok? I skąd mam w ogóle wiedzieć czy ten kandydat jest ok, skoro nie pamiętam co on w ogóle mówił?!

#9 Składanie odmownego feedbacku

Co mam mu powiedzieć, że dlaczego dnie? Jak mam mu to powiedzieć? A co jeśli się z tym nie zgodzi i będzie ze mną dyskutował? Jak go nie zdemotywować a zachęcić do pracy nad swoimi obszarami rozwojowymi?

W Twojej głowie również pojawiają się podobne wątpliwości? Ośmielę się powiedzieć, że przechodzi przez to każda początkująca w rekrutacji osoba. Wiele z tych obaw da się wyeliminować pod warunkiem, że dobrze przygotujemy się do swojej pracy. Powinna o to zadbać organizacja, ale jaka jest rzeczywistość, każdy wie…

Jak poradzić sobie ze stresem rekrutera?

TIP #1 Zmień swoje myślenie

To utarte zdanie, ale prawdziwe – pomyśl, że kandydat stresuje się bardziej od Ciebie. Możesz sobie tutaj wyobrazić, że masz pewną władzę. To przecież między innymi od Twojej oceny zależy, czy on dostanie tę pracę czy nie. Możesz zatem mentalnie postawić się „wyżej”, oczywiście w przenośnym tego słowa znaczeniu. Na rekrutacji budujemy partnerską relację, a ta technika po prostu może pomóc Ci zbudować większą pewność siebie w trakcie rozmowy.

TIP #2 Korzystaj z narzędzi, szablonów i innych materiałów

W początkowym etapie naszego rozwoju korzystanie z pomocy na samej rekrutacji to nic złego. Ostatecznie chodzi przecież o efekt w postaci wyboru odpowiedniego kandydata na poszukiwane stanowisko. Jeśli masz czuć, że kontrolujesz sytuację i pomagają Ci w tym drukowane materiały, korzystaj z nich!

TIP #3 Twórz własne pomoce

Potrzebujesz zapisać sobie przebieg pierwszej rozmowy przez telefon? Spisać strukturę rozmowy, przygotować wstępne pytania czy sklecić na szybko własny szablon rozmowy? Rób to! Najlepsze pomoce to takie, które są przygotowane pod nasze potrzeby. Z czasem będziesz ich potrzebowała coraz mniej, bo to co spisujesz sama łatwo zostanie w Twojej głowie 🙂

TIP #4 Poszukuj informacji w sprawdzonych źródłach

Pamiętaj, że nie wszystko co napisane o rekrutacji w internecie to dobre źródła inspiracji. Możemy tam znaleźć porady, które nie mają realnego zastosowania w praktyce. Korzystaj ze wskazówek z zaufanego źródła, a wypróbowanie metody na sali rekrutacyjnej przyniesie pozytywne efekty.

TIP #5 Zrób dobry kurs

A dobry to taki, po którym będziesz rekrutować z pasją, a nie ze stresem 🙂 Wiesz o czym mówię? Oczywiście! Już niedługo na rynku pojawi się mój kurs online, który zadba o wszystkie te obawy, które wypisałam powyżej, a nawet o wiele więcej. Popracujesz nad swoim warsztatem rekruterskim od A do Z, nic Cię nie zaskoczy, obiecuję!


A jak Ty radzisz sobie dzisiaj ze stresem w pracy rekrutera? Podziel się swoimi TIPami 🙂